Letošnji svetovni dan ledvic, ki ga obeležujemo 8. marca, še posebej izpostavlja presaditev ledvice. To zdravniki priporočajo kot najboljši način zdravljenja končne ledvične odpovedi, saj prejemniku izboljša kakovost življenja, hkrati pa zmanjša obolevnost srca in ožilja ter s tem podaljša življenje. Zaradi velikega števila bolnikov, ki si želijo presaditve, je velik razkorak med potrebami in številom ledvic, ki so na voljo za presaditev. V Sloveniji je med 2.000 bolniki s končno ledvično odpovedjo približno 600 takšnih, ki imajo presajeno ledvico. Pri nas vsako leto ledvice odpovedo 230 ljudem, med katerimi pa mnogi zaradi pridruženih bolezni niso primerni za presaditev. Približno sto jih čaka na presaditev, opravimo pa približno 50 presaditev ledvic na leto.
Informativne točke po vsej Sloveniji
V Sloveniji že sedmo leto zapored aktivnosti ob svetovnem dnevu ledvic pripravlja Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije, letos v sodelovanju s slovenskimi nefrologi pod okriljem Slovenskega nefrološkega društva. Namen aktivnosti je ozaveščati ljudi o pomenu delovanja ledvic, kronični ledvični bolezni in pomenu njenega zgodnjega odkrivanja ter preprečevanja. Kot običajno bodo tudi letos prostovoljci društev ledvičnih bolnikov skupaj z dijaki srednjih zdravstvenih šol, študenti medicine in medicinskim osebjem v številnih zdravstvenih ustanovah in trgovskih središčih po vsej Sloveniji delili informativna gradiva, kjer bodo obiskovalci med drugim lahko preverili svoje znanje o delovanju ledvic, ocenili tveganje za razvoj kronične ledvične bolezni, si izmerili krvni tlak in sladkor v krvi. Tudi letos pa bodo pobudniki akcije ob podpori družbe Roche, ki je podarila testne lističe, v laboratorijih nekaterih zdravstvenih domov in bolnišnic omogočili brezplačni test ugotavljanja prisotnosti beljakovin v seču (proteinurija), kar je lahko zgodnji pokazatelj kronične ledvične bolezni.
Seznam informativnih točk društev ledvičnih bolnikov po Sloveniji ob svetovnem dnevu ledvic (8. marec 2012):
Ljubljana: avla v pritličju UKC Ljubljana (9. - 16. ure), avla v pritličju Poliklinike (9. - 16.), City park v BTC, Prešernov trg, podhod Maximarketa (9. - 16.)
Celje: Mercator center (9. - 17. ure), Planet Tuš (9. -16. ure), City center (9. - 15. ure)
Sevnica: Mercator center (9. - 17. ure)
Slovenj Gradec: avla splošne bolnišnice (10. - 14. ure), Mercator center (15. -18. ure)
Velenje: zdravstveni dom (10. - 13. ure), Mercator center (15. - 18.)
Slovenske Konjice: Mercator center (9. - 17. ure)
Kranj: Planet Tuš (9. - 15. ure)
Koper: hipermarket Mercator (9. - 16. ure), Planet Tuš (9. - 16. ure)
Izola: v avli Splošne bolnice Izola (9. - 16. ure)
Maribor: avla stolpnice UKC Maribor (9. - 16. ure), avla internega oddelka UKC Maribor (9. - 16. ure), Planet Tuš (9. - 16. ure)
Murska Sobota: avla Splošne bolnišnice Murska Sobota (10. - 13. ure), BTC Nemčavci (9. - 16. ure)
Kobarid: Trg svobode (pred dializnim centrom) (od. 9. ure dalje)
Ptuj: trgovski center Qlandia (9. - 16. ure)
Nova Gorica: Mercator center Kromberk (9.30 – 17.), Poliklinika SB dr. Franca Derganca Šempeter pri Gorici (8. - 13. ure)
Sežana: Trgovsko poslovni center Spar (10. - 15. ure)
Kisovec: Mercator center (od 9. do 16. ure)
Trbovlje: Spar (od 9. do 16. ure)
Hrastnik: Spar (od 9. do 16. ure)
Informacijske točke bodo pripravili tudi zaposleni v skoraj vseh zdravstvenih domovih po Sloveniji in v nekaterih bolnišnicah. Seznam je na voljo na spletni strani Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije (http://www.zveza-dlbs.si).