Banner Prometej

Banner mojCuker

14. April 2025

Oddelek za molekularno diagnostiko Onkološkega inštituta Ljubljana praznuje 20 let odličnosti

Ljubljana (MOREL) – Oddelek za molekularno diagnostiko Onkološkega inštituta Ljubljana (OIL) praznuje 20. obletnico delovanja kot osrednji laboratorij v Sloveniji za testiranje posameznikov z večjo ogroženostjo za dedne oblike raka ter vodilni center za molekularno genetsko testiranje številnih vrst tumorjev pri bolnikih z rakom. Oddelek za molekularno diagnostiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana se po zahtevnosti in kakovosti preiskav uvršča med vodilne centre na svetu. Molekularna diagnostika je veja laboratorijske medicine, ki s preučevanjem genetskega materiala posameznika omogoča odkrivanje specifičnih genskih sprememb, povezanih z različnimi boleznimi, vključno z rakom. V onkologiji ima ključno vlogo pri prepoznavanju mutacij v tumorskih celicah, kar omogoča natančnejšo diagnozo, izbiro najustreznejšega, bolniku prilagojenega, zdravljenja ter spremljanje učinkovitosti terapije.

Oddelek za molekularno diagnostiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana je bil leta 2005 ustanovljen na pobudo znanstvenega svetnika dr. Srdjana Novakovića, ki oddelek vodi že od samega začetka. V dveh desetletjih je oddelek postal ključna institucija v Sloveniji za molekularno-genetsko testiranje različnih vrst raka, vključno z rakom debelega črevesa in danke, dojk, jajčnikov, kožnim melanomom, limfomi, rakom prostate, trebušne slinavke, ledvic, ščitnice in drugimi.

Te dni je potekalo tudi strokovno srečanje Molekularna diagnostika v onkologiji: 20. obletnica ustanovitve Oddelka za molekularno diagnostiko na OIL, ki je bilo namenjeno predstavitvi razvoja molekularne diagnostike na OI, različnim pristopom k uporabi molekularne diagnostike v onkologiji ter poteku dela na oddelku. Srdjan Novaković, znanstveni svetnik in vodja Oddelka za molekularno diagnostiko na Onkološkem inštitutu Ljubljana je ob priložnosti praznovanja jubileja dejal: "Molekularna diagnostika je izjemno zahtevna veja medicine, ki v onkologiji predstavlja eno najperspektivnejših področij, saj omogoča odkrivanje vzrokov za bolezenske spremembe celic. Omogoča nam, da za vsakega bolnika določimo najbolj ustrezno zdravljenje glede na njegove specifične genetske značilnosti. Njena natančnost in zanesljivost prispevata k boljšemu razumevanju bolezni na molekularni ravni, kar je ključni korak do uvajanja bolniku prilagojenega zdravljenja. Tako nam na primer določene genetske spremembe lahko pomagajo pri oceni, katera tarčna zdravila bodo pri določenem bolniku najbolj učinkovita, s čimer se povečuje uspešnost zdravljenja in zmanjšujejo neželeni učinki."

Direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić, je ob tem poudarila: »Oddelek molekularne diagnostike danes obeležujemo izjemen mejnik – 20 let delovanja. Jubilej za Onkološki inštitut Ljubljana ne predstavlja zgolj še ene številke, temveč odraža jasno vizijo, predano delo strokovnjakov ter zavezo vseh, da izboljšamo življenja naših bolnikov. Nadaljnji razvoj sodobne onkologije ni mogoč brez molekularne diagnostike. Ta veja onkologije nam je omogočila razvoj ciljno usmerjenih terapij, ki so prilagojene posameznemu bolniku, kar je bistveno izboljšalo izide zdravljenja in kakovost življenja.«

»Visoka raven zahtevnosti in kakovosti dela Oddelka za molekularno diagnostiko Onkološkega inštituta Ljubljana ga postavlja ob bok vodilnim svetovnim centrom," dodaja dr. Novaković in nadaljuje: "Gre za pomembno priznanje strokovnosti, ki slovenskim bolnikom z rakom omogoča izvedbo naprednih molekularno genetskih preiskav v domačem okolju, pogosto vključenih v proces njihovega zdravljenja na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Takšen sistemski pristop je vzpostavljen v redkih državah po svetu."

Pomemben korak je bil dogovor z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije o financiranju teh storitev, kar bolnikom zagotavlja dostopno in visokokakovostno diagnostiko ter prilagojeno zdravljenje v skladu z najsodobnejšimi mednarodnimi smernicami.

Napotitev bolnikov na testiranje na Oddelek za molekularno diagnostiko lahko opravijo vsi zdravniki v Sloveniji. Potrebe po molekularni diagnostiki v onkologiji zaradi novih dognanj o raku hitro naraščajo, kar se odraža v povečanju števila prejetih vzorcev in širjenju spektra ter kompleksnosti analiz. Sodobne molekularno-diagnostične tehnike  nam omogočajo določanje genetskih sprememb v posameznem genu ali sočasno določanje sprememb v številnih genih,, ki vključujejo analizo več kot 500 genov. Te spremembe, določene iz DNK in/ali RNK, izoliranih iz različnih vrst vzorcev, so postale nepogrešljive pri pravilni oceni napovedi poteka bolezni, uvedbi bolniku prilagojenega zdravljenja in napovedi odgovora na zdravljenje, napovedi presnavljanja zdravil, spremljanju odgovora na zdravljenje, ter zgodnjega odkrivanja ponovitve bolezni.

Poleg diagnostične dejavnosti oddelek izvaja tudi raziskovalno delo v sklopu različnih projektov, kar prispeva k napredku na področju molekularne diagnostike raka. Prioriteta raziskovalnega dela so aplikativne študije, ki omogočajo prenos znanja v rutinsko prakso. To je sporočila Pia Gorjanc. (konec)